bóle kręgosłupa

Kompleksowe leczenie bólów kręgosłupa
Z nami pokonasz ból….

Leczenie bólów kręgosłupa nie jest łatwe. Przekonali się o tym Pocięci którzy latami zmagają się z bólami pleców krążąc od jednego gabinetu do drugiego. Bóle kręgosłupa możne podzielić na dwie grupy: do pierwszej zaliczają się przypadki pacjentów z lekkimi dolegliwościami (krótkotrwałymi) powstałymi „przypadkowo” ze względu na np. przeciążenie, przedźwiganie, przepracowanie, uraz mechaniczny typu upadek, wypadek komunikacyjny; do drugiej grupy zaliczają się pacjenci u których objawy występują systematycznie z tendencją do nasilania się dolegliwości bólowych, bole są znaczne np. : promieniujące do kończyn. Jak zaczyna się leczenie którą potocznie Pacjenci trafiający do naszego gabinetu określają ścieżką NFZ? W większości przypadków po incydencie wywołującym ból pacjent trafia do lekarza „ogólnego” gdzie dostaje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne które w większość przypadków mogą „pomóc” pierwszej grupie Pacjentów z lekkimi dolegliwościami, natomiast nie pomogą lub chwilowo pomogą drugiej grupie pacjentów opisywanych powyżej. Następnie Pacjenci z drugiej grupy u których objawy utrzymują systematycznie a czasami nawet nasilają, trafia powtórnie do lekarza „ogólnego gdzie zazwyczaj dostaje skierowanie na badania typu RTG, MRI oraz skierowanie do specjalisty neurologa, ortopedy. Po konsultacji specjalistycznej pacjent dostaje w sumie to samo czyli leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz w niektórych przypadkach skierowanie na rehabilitacje lub w sytuacji znacznych dolegliwości bólowych utrzymujących się długi czas do neurochirurga z prośba o konsultacje wskazująca o opinie podjęcia działań chirurgicznych -operacja. Bardzo rzadko po takiej kuracji udaje się ten ból „ przechodzić”. Bez właściwego zdiagnozowania i wyeliminowania zagrożeń jest to jednak bardzo ryzykowne. Pacjent obciąża kręgosłup pod przykrywką środków przeciwbólowych nie wiedząc co tak naprawdę dzieje się w danym miejscu urazu i po pewnym okresie może dochodzić do pogorszenia stanu zdrowia oraz nasilenia dolegliwości bólowych. Zdarzają się przypadki, iż ból mija na jakiś czas aby później powrócić ze wzmożoną siłą. Z racji tego że nasze usługi wykonujemy „prywatnie” to właśnie Ci pacjenci najbardziej wymagający którzy wcześniej przeszli „ścieżkę NFZ” trafiają do naszego gabinetu, więc specjalizujemy się w trudny przypadkach które z powodzeniem leczymy.
Leczenie bólu kręgosłupa dzieli się na dwie podstawowe grupy czyli zachowawcze (nieoperacyjne) oraz operacyjne.
Każdy z pacjentów stara się za wszelką cenę uniknąć leczenia operacyjnego i słusznie, ponieważ niesie one ze sobą wiele zagrożeń i możliwych do wystąpienia komplikacji.
Tylko 3-4% przypadków związanych z bólem kręgosłupa wymaga leczenia operacyjnego! Pozostałe przypadki są możliwe do wyleczenia metodą nieoperacyjną. Gabinety Pomorski Rehabilitant specjalizują się w leczeniu bólów kręgosłupa metodą zachowawczą i osiągają 95% skuteczności w zmniejszeniu dolegliwości bólowych lub całkowitym wyeliminowaniu przyczyn bólu.
Badania z 2013 roku opublikowane w dzienniku “Spine” wykazały, że prawie 43% pacjentów, którzy zgłosili się z pourazowym bólem pleców do chirurga zostało od razu skierowanych na operację kręgosłupa. Tylko 1,5% przypadków w pierwszej kolejności skierowało się do fizjoterapeuty, terapeuty manualnego, specjalisty z zakresu nieoperacyjnego leczenia bólów kręgosłupa i przeszli leczenie nieoperacyjne z zadowalającym efektem! Leczenie fizjoterapią i terapią manualną, często daje bardzo dobre wyniki w przypadku dolegliwości bólowych pleców bez konieczności operacji.
Potwierdzają to kolejne badania w dzienniku “Spine” z 2011 roku. Naukowcy poddali analizie 1450 pacjentów z przewlekłym bólem kręgosłupa lędźwiowego i zwyrodnieniem. Połowa z nich przeszła pewien rodzaj operacji kręgosłupa, a połowa leczona była nieoperacyjnie. Po 2 latach od operacji tylko 26% pacjentów operowanych powróciła do pracy, w porównaniu z 67% tych, którzy nie poddali się zabiegowi i skorzystali z metody fizjoterapeutycznej. U pacjentów po operacji, codzienna dawka leków przeciwbólowych wzrosła o 41%.Co najgorsze, aż 36% operacji wiązała się z komplikacjami, w tym u pewnej grupy pacjentów wystąpiły nieodwracalne powikłania.
Samo leczenie operacyjne, wymaga konieczności uzupełnienia go postępowaniem rehabilitacyjnym, a także zmianą trybu życia i aktywnym udziałem chorego w dalszym leczeniu. Bez tych elementów operacje są działaniem połowicznym i nie przynoszą dobrego rezultatu w postaci trwałego usunięcia dolegliwości. Zależy to oczywiście od rodzaju operacji i rodzaju urazu niemniej jednak z statystyk wynika iż po wykonanej operacji bez innych działań profilaktycznych typu rehabilitacji , ćwiczeń, zmiany stylu życia dolegliwości mniejsze lub większe wracają w czasie około 2 lat.
Z naszych Badań poprowadzonych w 2017 roku wynika iż na 1000 osób leczonych w naszym gabinecie tylko 3 wymagały podjęcia leczenia operacyjnego . U reszty pacjentów osiągnęliśmy zadowalający efekt w postaci zmniejszenia bądź całkowitego wyeliminowania dolegliwości bólowych co ważne były to efekty trwała pod warunkiem wykonywania przez Pacjenta właściwych działań prewencyjnych . Nawet w przypadku tych 3 Pacjentów wskazanych do leczenia operacyjnego wykonanie przed operacja działań fizjoterapeutycznych miał bardzo dobry efekt na rokowania pooperacyjne. Ponieważ pacjenci są we właściwy sposób przygotowani do poddania się operacji co warunkuje dobre rezultaty podczas leczenia.

Co w takim razie co należy zrobić gdy wystąpił ból kręgosłupa?
W pierwszej kolejności należy dokonać kompleksowej diagnostyki u specjalisty z zakresu leczenia bólów kręgosłupa. Następnie leczenie powinno obejmować przyczyny wystąpienia dolegliwości bólowych, a nie tylko łagodzić efekt w postaci występowania bólu za pomocą środków przeciwbólowych.
Skuteczne leczenie nieoperacyjne można wykonać w gabinetach Pomorski Rehabilitant. Gabinety Pomorski Rehabilitant odnoszą duża skuteczność w nieinwazyjnym leczeniu bólu pleców pod opieką medyczną mgr fizjoterapii Marcina Rosadzińskiego, specjalisty terapii manualnych. Kompleksowe leczenie bólu kręgosłupa zaczyna się od postawienia właściwej diagnozy i znalezienia przyczyny dolegliwości. W tym etapie wykonuje się szereg testów i badań, czasami konieczne są do wykonania badania obrazowe takie jak: MRI, RTG.
Po ustaleniu przyczyn dolegliwości rozpoczynamy indywidualnie dobrane leczenie według opracowanego schematu leczenia bólów kręgosłupa.
W skład leczenia wchodzą takie działania jak:
1. Farmakoterapia- wspomaga leczenie, przeciwbólowa, przeciwzapalna, rozluźniająca.
2. Fizykotarepia- wspomaga leczenie, czasami oddziałuje na przyczyny dolegliwości, przeciwzapalna, przeciwbólowa, stymulująca do szybszej regeneraci, zwiększająca metabolizm komórkowy oraz wpływając na przepuszczalność przez błony komórkowe odżywczych substancji
W skład fizykoterapii wchodzą takie zabiegi jak:
• Laser
• Ultradźwięki
• Elektroterapia
• Magnetoterapia
• Krioterapia
• Terapia falą uderzeniową
• Diatermie
• Autorskie metody poprawy ukrwienie i odzywanie dysku
• Trakcje
• Terapie podciśnieniowe
3. Terapie manualne – różnymi metodami specjalnymi które oddziaływają na obszar i przyczynę dolegliwości, cechują się dużą skutecznością takie jak:
• Igłoterapia głęboka
• Manipulacje kręgosłupa: „nastawianie dysku”
• Pinopresura
• Terapie powięziowe
• Punkty spustowe
• Mobilizacje stawów kręgosłupa
• Metody mobilizacyjne
• Fibroliza mięśniowo-powięziowa
• Trakcje
• Oraz autorskie metody których do momentu ukończenia badań nie możemy zdradzić 
4. Indywidualnie dobrane ćwiczenia stabilizacyjne , rozciągające, asymetryczne, wzmacniające itp.- które oddziaływają na przyczynę dolegliwości i zapobiegają nawrotom choroby.
Leczenie zachowawcze przynosi bardzo dobre efekty u 95% pacjentów w postaci zmniejszenia bólu lub całkowitego wyeliminowania dolegliwości bólowych. W leczeniu bólów kręgosłupa nie występuje jedna „magiczna tabletka”, która wyleczy zarówno przyczyny jak i skutki dolegliwości. Leczenie jest skomplikowane i wieloetapowe. Niektóre urazy są możliwe do wyleczenia w ciągu 2-3 wizyt natomiast inne bardziej zaawansowane będą wymagały dłuższego leczenia nawet 2- 3 tygodniowej kuracji.
Schemat kompleksowej indywidualnej terapii kręgosłupa został opracowany na podstawie wieloletniej praktyki i doświadczenia w leczeniu pacjentów z wymienionymi dolegliwościami przez mgr Marcina Rosadzińskigo, specjalistę w leczeniu bólów kręgosłupa. Połączenie wielu elementów terapeutycznych oraz nowoczesnych metod leczenia daje bardzo dobre wyniki. W gabinecie do problemu podchodzi się w sposób holistyczny.
Wskazania:
• bóle kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego,
• rwa kulszowa,
• dyskopatia
• bóle głowy (migreny), bóle karku, bóle pleców,
• bóle barków (rwa barkowa), drętwienie jednej ręki lub obu rąk,
• bóle przeciążeniowe kręgosłupa (np. świeży postrzał po dźwignięciu ciężaru),
• skrzywienia kręgosłupa dzieci, młodzieży, dorosłych,
• bezsenność,
• bóle kręgosłupa w przebiegu ciąży i po jej rozwiązaniu,
• zespoły bólowe po urazach komunikacyjnych i sportowych

Bólu kręgosłupa nie należy bagatelizować. Długotrwały opisywany stan chorobowy może mieć wpływ na ogólny stan zdrowia pacjenta, narządów wewnętrznych, bólów stawów oraz mięśni. Nieleczone dolegliwości mają duży wpływ na nasze samopoczucie oraz aktywność. Niewyleczony ból pleców może wykluczyć z wielu czynności życiowy