Igoterapia

Suche igłowanie to zabieg stosowany w leczeniu mięśniowo-powięziowych punktów spustowych na ciele. Efektem igłoterapii jest rozluźnienie mięśni, a jednocześnie zniesienie bólu. Wskazania do leczenia suchymi igłami to m.in. bóle pleców, łokieć tenisisty czy bark zamrożony. Igłoterapia sucha nie boli i nie ma poważnych skutków ubocznych, należy jednak liczyć się z przeciwwskazaniami

https://www.youtube.com/watch?v=xrFF7n29XOU

Suche igłowanie (igłoterapia, ang. dry needling) może kojarzyć się z zabiegiem akupunktury. Jedynym podobieństwem jest jednak wykorzystywanie igieł służących do terapii. W pierwszym przypadku istotą jest właściwa lokalizacja punktów spustowych obecnych w strukturach mięśniowych. Akupunktura natomiast to nakłuwanie tzw. meridianów w celu zbalansowania przepływu energii w kanałach energetycznych naszego ciała. Jest zabiegiem bardzo starym i wywodzi się z medycyny chińskiej.
Technika suchego igłowania polega na umieszczeniu igły akupunkturowej razem z otaczającą ją prowadnicą w pożądanym miejscu. Następnie bardzo szybkim ruchem wprowadza się ją
w powłoki skórne. Właściwie wykonane nakłucie suchą igłą będzie powodowało drżenia mięśnia, w obrębie którego prowadzona jest terapia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych.

Po odpowiedniej manipulacji igłą do suchego igłowania widoczne początkowo skurcze mięśni ulegają redukcji, co świadczy o rozluźnieniu miejsca spustowego. Nakłuwanie może odbywać się na obszarze praktycznie każdej części ciała. Terapię wykonuje się w obrębie głowy, tułowia, kończyn górnych oraz kończyn dolnych. O tym, która okolica powinna zostać poddana igłoterapii suchej, decyduje terapeuta.
Ze względu na wykorzystywanie do zabiegu igieł akupunkturowych o bardzo małej średnicy nie powinniśmy zastanawiać się, czy suche igłowanie boli. Odpowiednia ich elastyczność w połączeniu ze wspomnianą niewielką średnicą przyczyniają się do niemal całkowitej redukcji możliwości uszkodzenia nerwów oraz naczyń krwionośnych, ponieważ igły niejako ześlizgują się z ich powierzchni. Dodatkowo w czasie nakłuwania ciała igłami ślady krwi po przebiciu powłok skórnych są niezauważalne lub nie pojawiają się w ogóle.

Suche igłowanie – wskazania
Wskazaniami do leczenia igłami są dolegliwości bólowe narządu ruchu o różnym pochodzeniu. Bardzo często wymienia się tutaj aktywne mięśniowo-powięziowe punkty spustowe tworzące się pod wpływem stresu, chroniczne przeciążenia mięśni w wyniku urazu lub zabiegu, a także niedobór magnezu i witamin z grupy B.
Metoda leczenia igłami wykorzystywana jest również w przypadku: tendinopatii, terapii tkanki bliznowatej, napięciowych bólów głowy, a także dolegliwości, takich jak:
bóle pleców,
łokieć tenisisty,
zapalenie rozcięgna podeszwowego,
bark zamrożony,
zespół ciasnoty podbarkowej,
zespół cieśni nadgarstka,
pseudo rwa kulszowa,
Suche igłowanie zastosowanie znajduje ponadto w stanach po unieruchomieniu (skręcenie, zwichnięcie, złamanie).

Suche igłowanie – przeciwwskazania
Leczenia suchymi igłami nie można zastosować w przypadku każdego pacjenta. Przeciwwskazania do suchego igłowania obejmują takie stany, jak:
infekcje,
gorączka,
zaburzenia krzepliwości krwi,
niemożliwy do wyeliminowania lęk przed zastosowaniem igieł,
zaburzenia czucia,
zmiany troficzne skóry,
protezy oraz implanty,
stosowanie igieł suchych w okolicy żylaków, guzów oraz ran,
uczulenia na materiały wykorzystywane podczas leczenia igłami,
choroby psychiczne,
odczuwany zbyt duży ból podczas zabiegu.
Nie jest wskazane również suche igłowanie w ciąży.
Do przeciwwskazań w przypadku suchej igłoterapii należy podchodzić niezwykle restrykcyjnie, ze względu na większą inwazyjność zabiegu w stosunku do innych działań rehabilitacyjnych.

Igłoterapia suchymi igłami – efekty
Efekty suchego igłowania to przede wszystkim rozluźnienie głęboko leżących mięśni, na które trudniej wpłynąć, działając pośrednio przez powłoki skórne. Kłucie igłą powoduje precyzyjną lokalizację oraz terapię pożądanego mięśnia. Powoduje także:
zmniejszenie bólu rzutowanego,
poprawę metabolizmu,
zwiększenie zakresu ruchomości,
obniżenie aktywności mięśniowo-powięziowych punktów spustowych,
zagęszczenie macierzy powięzi,
uwrażliwienie danej okolicy.

Igłoterapia – czas trwania zabiegu, cena, przygotowanie, skutki uboczne
Czas trwania pojedynczego zabiegu suchego igłowania jest zależny od liczby punktów spustowych jednorazowo poddawanych terapii. Najczęściej jest to kilkadziesiąt minut. Koszt zabiegu oscyluje w okolicy 100 zł. Liczbę cykli niezbędnych do redukcji bólu określa terapeuta w zależności od problemu, z jakim zgłasza się pacjent. Jest to kwestia bardzo indywidualna.
Po igłoterapii można obserwować niewielkie siniaki w miejscu nakłuć. Ból odczuwany jest sporadycznie. Skutkiem ubocznym suchego igłowania jest natomiast zwiększona wrażliwość skóry przez maksymalnie 7–10 dni po terapii, co jest absolutnie naturalne.
Specjalne przygotowanie do suchej igłoterapii nie jest wymagane. Nakłuwane miejsce jest dezynfekowane przez terapeutę, a następnie poddawane niewielkiej kompresji gazikiem po usunięciu igły, aby dodatkowo zminimalizować możliwość pojawiania się śladowych ilości krwi.
Podsumowując, suche igłowanie jest to metoda małoinwazyjna o wysokiej skuteczności. Potwierdzają to liczne badania naukowe oraz powszechność stosowania w fizjoterapii.
Bibliografia
Chaitow L., Fritz S., Masaż leczniczy. Badanie i leczenie mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010.
Passigli S., Plebani G., Poser A., Acute effects of dry needling on posterior shoulder tightness. A case report. Int. J. Sports Phys. Ther., 2016, 11, 2: 254–263.
Gattie E., Cleland J. A., Snodgrass S., The effectiveness of trigger point dry needling for musculoskeletal conditions by physical therapists: a systematic review and meta-analysis. J. Orthop. Sports Phys. Ther., 2017, 47, 3: 133–149.