Bóle odcinka lędźwiowego.
Bóle odcinka lędźwiowego są najczęściej występującą dolegliwością kręgosłupa. Świat się zmienia, funkcjonowanie człowieka na świecie także. Coraz częściej przybieramy pozycję siedzącą np. winda, samochód, biuro, domowa kanapa. Nieprzystosowanie człowieka do siedzącego trybu życia powoduje, że szczególnie odcinek lędźwiowy narażony jest na wystąpienie stanu chorobowego. Według badań około 84 % Polaków cierpi lub przynajmniej raz w życiu cierpiało na bóle kręgosłupa, aż 62 % uczniów w wieku 10-19 lat uskarża się na bóle kręgosłupa. U 20 % badanych nastolatków ten ból jest długotrwały – wynika z badań przeprowadzonych na grupie 1508 uczniów warszawskich szkół z Bielan, Bemowa, Żoliborza i Targówka. Powyższe dane pokazują że bóle kregosłupa są chorobą cywilizacyjna naszych czasów.
https://youtu.be/ENFQKevxbCI
Kilka słów o anatomii…
Kręgi lędźwiowe (łac. vertebrae lumbales, skrót: L) – część kręgosłupa w dolnej części pleców. U człowieka jest ich 5 (L1 – L5). Kręgi nie posiadają powierzchni stawowych dla przyczepów żeber jak kręgi piersiowe czy otworów w wyrostkach poprzecznych charakterystycznych dla kręgów szyjnych. Trzony (corpus vertebrae) kręgów lędźwiowych mają masywną budowę, płaską powierzchnię górną i dolną oraz jednakową wysokość ze wszystkich stron. Wyjątek stanowi kręg lędźwiowy V, którego trzon od przodu jest znacznie wyższy niż z tyłu. Otwór kręgowy (foramen vertebrale) jest zazwyczaj trójkątnego lub owalnego kształtu.
Widoczne po obu stronach trzonu wyrostki żebrowe (processus costalis) stanowią szczątkowe żebra. Wyrostki kolczyste (processus spinosus) leżą w płaszczyźnie pośrodkowej i odchodzą od łuków kręgów prosto ku tyłowi. Wyrostki stawowe (processus articularis) są ustawione pionowo, a ich powierzchnie stawowe leżą prawie w płaszczyźnie strzałkowej. Charakterystyczną cechą kręgów lędźwiowych jest obecność wyrostka suteczkowatego (processus mamillaris). Znajduje się on na stronie bocznej wyrostków stawowych górnych i jest tępym, owalnym guzkiem kostnym.
Jakie urazy mogą występować w obrębie odcinka lędźwiowego?
Urazy te można podzielić na dwie grupy:
1. Degeneracyjne związane z procesami starzenia się,
2. Urazowo-biomechaniczne np. : związane z mechanicznym uszkodzeniem podczas wypadku komunikacyjnego, niewłaściwą biomechaniką, zmianami przeciążeniowymi, z osłabieniem siły mięśniowej m. stabilizacyjnych, skrzywieniami kręgosłupa itp.
Rodzaje urazów:
– dyskopatie
-rwy kulszowe
-rwy udowe
-uwypuklenia dysków
-przepukliny krążków międzykręgowych
-stany przeciążeniowe
-zmiany zwyrodnieniowe
-stany zapalne
-uszkodzenia struktur nerwowych (różnego rodzaju np.: uszkodzenia mechaniczne, neuralgie, uszkodzenia rdzenia, rozdwojenie rdzenia, obrzęki rdzenia i worka oponowego związane ze stanami chorobowymi, itp. Itd.)
-degeneracje dysków
-dehydratacje dysków
– osteofity
– różnego rodzaju naroślą, guzy,
-zniesiona lordoza lędźwiowa
-hiper lordoza lędźwiowa
– ustawianie kręgosłupa lędźwiowego przechodzące w kifozę
-ześlizgi
-złamania kręgów
– ponad fizjologiczne zrosty np. łuków
-nie spojenie łuku kręgów
– 6 segment L/S
-itp., itd.
Objawy jakie mogą występować w związku ze stanem chorobowym w obrębie odcinka lędźwiowego:
– bóle w obrębie odcinka lędźwiowego
-sztywność lędźwi, spięcie mięśni
-bóle w obrębie pośladków
– bóle promieniujące do uda lub pośladka
-bóle promieniujące do kończyn dolnych
-bóle przypominające odrętwienie w kończynach dolnych
– „zimne nogi” zmniejszenie czucia palców u stóp, drętwieni palców stóp,
-ciężkość nóg, szybsza męczliwość
-osłabienie siły mięśniowej
– bark koncentracji, chroniczne zmęczenie, apatia
-graniczeni ruchomości odcinka lędźwiowego
Jak leczyć urazy w obrębie odcinka lędźwiowego?
Zajmujemy się kompleksowym leczeniem wyżej wymienionych objawów i urazów. Leczenie wykonujemy nieoperacyjnie według opracowanego schematu leczenia bólów kręgosłupa. Leczenie powinno zacząć się od kompleksowej diagnozy: co wywołuje wyżej wymienione dolegliwości ? jaka jest tego przyczyna?
Uraz w odcinku lędźwiowym może przybierać różną formę od niewielkich dolegliwości pojawiających się podczas określonych czynności do poważnych schorzeń powodujących niedowład, paraliż , uniemożliwiających poruszanie się. Często uraz w obrębie tego odcinka zaczyna się niewinnie, od niewielkich okresowych dolegliwości, to właśnie na tym etapie najlepiej zareagować i udać się do specjalisty specjalizującego się w leczeniu bólów kregosłupa , w naszej placówce jest nim Marcina Rosadziński, w celu zdiagnozowania zaczynającego się problemu i wyeliminowania zagrożenia skutkującego pogorszeniem się stanu zdrowia. W początkowej fazie urazu charakteryzującego się niewielkimi dolegliwościami leczenie jest łatwiejsze, szybsze i skuteczniejsze. W przypadku „przespania” początkowej fazy urazu i doprowadzenia stanu zdrowia do występowania silnych bólów , lub/i bólów promieniujących do kończyn, istnieje również możliwość leczenia zachowawczego czyli nieoperacyjnego z uzyskaniem bardzo dobrych rezultatów, w postaci bez bólowego, w pełni mobilnego funkcjonowania. Niemniej jednak leczenie w takiej fazie jest dłuższe i skomplikowane trwające od 2 do 6 tygodni. Można zauważyć, iż takie leczenie i tak jest krótsze od leczenia operacyjnego nawet tego mało inwazyjnego czyli np. mikrodiscektomii i termokoalgulacji. Leczenie pooperacyjne czyli rehabilitacja, która jest potrzebna pacjentowi w większym lub mniejszym stopniu po operacji trwa od 2 do nawet kilkunastu tygodni. Leczenie operacyjne to zawsze interwencja chirurgiczna, która niesie ze sobą ryzyko powikłań i dlatego jest unikana przez pacjentów (i słusznie), do wyczerpania wszystkim możliwych nieoperacyjnych metod. Po zdiagnozowaniu problemu wykonywane jest leczenie, które powinno skupić się na wyeliminowaniu przyczyny urazu oraz zabezpieczyć przed nawrotem stanu chorobowego, a nie tylko zaleczeniu objawów np. w postaci podawania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Na bóle kręgosłupa nie ma jednej cudownej tabletki lub jednego super ćwiczenia które w prosty sposób wyleczy skomplikowany uraz. Pacjent który przyzwyczajony jest do leczenia pigółkowego ( czyli zastosowania jednej tabletki) często spodziewa się, iż istnieje jeden magiczny lek , jeden sposób na wyleczenie urazu kręgosłupa. Niestety tak samo jak wiele jest czynników wywołujących uraz, tak też leczenie jest wieloczynnikowe i opiera się na wielu zastosowanych metodach: fizjologicznych, biomechanicznych, farmakologicznych. Niemniej jednak w przypadku właściwej diagnozy i dobrze dobranemu leczeniu, możliwe jest wyleczenie zdecydowanej większości urazów.
Zapraszamy na konsultację.
Prawa zastrzeżone. Autor Marcin Rosadziński
Pobierz publikację

