Bóle kręgosłupa piersiowego
Dolegliwości bólowe odcinka piersiowego dotykają znaczną grupę pacjentów. Tego typu dolegliwości występują w postaci sporadycznych incydentów bólowy lub występują systematycznie i z czasem mogą przerodzić się w ból trwający nieprzerwanie. Wystąpieniu urazu kręgosłupa piersiowego może sprzyjać siedzący tryb życia. Na bóle kręgosłupa piersiowego często narażone są osoby wykonujące pracę siedząca lub w pochyleniu tułowia np. praca biurowa, przy taśmach produkcyjnych itp. Tego rodzaju bóle pleców mogą przyjmować postać bólów zlokalizowanych w samym odcinku piersiowym w okolicach kręgosłupa. Mogą również promieniować do boku pleców wzdłuż nerwów do klatki piersiowej , a nawet dawać dolegliwości w samej klatce piersiowej w okolicy mostka w połączeniu z nerwobólami oraz dolegliwościami podczas oddychania.
Kilka słów o anatomii…
Kręgi piersiowe (łac. Vertebrae thoracicae, skrót Th) – kręgi piersiowe kręgosłupa to 12 kręgów leżących na wysokości klatki piersiowej. Odcinek piersiowy to najmniej ruchoma część kręgosłupa. Kręgi odcinka piersiowego mają powierzchnie stawowe łączące się z żebrami (foveae costalis). Trzony (corpus vertebrae) kręgów piersiowych mają kształt klinowaty i zwiększają się stopniowo ku dołowi. Ponadto przednia część jest niższa od tylnej. Dzięki temu odcinek piersiowy kręgosłupa tworzy krzywiznę piersiową (kifozę). To ukształtowanie kręgosłupa czyli łuk tworzący kifozę jest niezwykle ważny z punktu widzenia biomechanicznego funkcjonowania kręgosłupa i organizmu.
Jakie urazy mogą występować w obrębie odcinka piersiowego?
Urazy te można podzielić na dwie grupy:
1 Degeneracyjne związane z procesami starzenia się,
2. Urazowo-biomechaniczne np. : związane z mechanicznym uszkodzeniem podczas wypadku komunikacyjnego, niewłaściwą biomechanika, zmianami przeciążeniowymi, z osłabieniem siły mięśniowej m. stabilizacyjnych, skrzywieniami kregosłupa, zmianami fizjologicznymi itp.
Rodzaje urazów:
– dyskopatie
-bóle promieniujące wzdłuż nerwów do klatki piersiowej
-uwypuklenia dysków
-przepukliny krążków międzykręgowych
-stany przeciążeniowe
-zmiany zwyrodnieniowe
-stany zapalne
-uszkodzenia struktur nerwowych (różnego rodzaju np.: uszkodzenia mechaniczne, neuralgie, uszkodzenia rdzenia, rozdwojenie rdzenia, obrzęki rdzenia i worka oponowego związane ze stanami chorobowymi, itp. Itd.)
-degeneracje dysków
-dehydratacje dysków
– osteofity
– różnego rodzaju narośle, guzy
-zniesiona kifoza piersiowa
-hiper kifoza piersiowa
– niewłaściwa biomechanika
-skoliozy
-itp., itd.
Objawy jakie mogą występować w związku ze stanem chorobowym w obrębie odcinka piersiowego:
– bóle w obrębie odcinka piersiowego
-sztywność w obrębie klatki piersiowej oraz mięśni pleców, ograniczenie ruchomości łopatek
-bóle podczas przełykania na wysokości klatki piersiowej
– bóle promieniujące do łopatek
-bóle podczas opadu tułowia, kucia w obrębie kręgosłupa podczas garbienia się
– bóle promieniujące wzdłuż żeber
– bóle w klatce piersiowej, bóle podczas nabierania powietrza (kłujące w plecach i klatce piersiowej)
– bark koncentracji, chroniczne zmęczenie, apatia
– bóle w okolicy mostka, często mylone z „problemami z sercem”
– uczucie odrętwienia w okolicy łopatek lub żeber
– ograniczenie ruchomości odcinka piersiowego
Jak leczyć urazy w obrębie odcinka szyjnego?
Zajmujemy się kompleksowym leczeniem wyżej wymienionych objawów i urazów. Leczenie wykonujemy nieoperacyjnie według opracowanego schematu leczenia bólów kręgosłupa. Leczenie powinno zacząć się od kompleksowej diagnozy: co wywołuje wyżej wymienione dolegliwości?, jaka jest tego przyczyna?
Dlatego pierwszą najważniejszą rzeczą jest wykonanie kompleksowej diagnozy urazu w tym celu należy udać się do specjalisty specjalizującego się w leczeniu bólów kręgosłupa, w naszej placówce jest nim Marcin Rosadziński. Jeżeli ból przeszedł z rzadko występującej pojedynczej dolegliwości, do bólów trwających ciągle lub bardzo często nasilonych, nie można podejmować leczenia na „własna rękę”. Konieczna jest konsultacja ze specjalistą, ponieważ wystarczy jedno niewłaściwie dobrane ćwiczenie, jedna niewłaściwa aktywność, która może bardzo pogorszyć stan zdrowia. Pierwszą najważniejszą rzeczą jest wykonanie kompleksowej diagnozy urazu. Następnie dobieramy leczenie, które powinno skupić się na wyeliminowaniu przyczyny urazu oraz zabezpieczyć przed nawrotem stanu chorobowego, a nie tylko zaleczeniu objawów np. w postaci podawania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Na bóle kręgosłupa nie ma jednej cudownej tabletki lub jednego super ćwiczenia które w prosty sposób wyleczy skomplikowany uraz. Pacjent, który przyzwyczajony jest do leczenia pigółkowego ( czyli zastosowania jednej tabletki) często spodziewa się, iż istnieje jeden magiczny lek , jeden sposób na wyleczenie urazu kręgosłupa. Niestety tak samo jak wiele jest czynników wywołujących uraz, tak też leczenie jest wieloczynnikowe i opiera się na wielu zastosowanych metodach: fizjologicznych, biomechanicznych, farmakologicznych. Niemniej jednak w przypadku właściwej diagnozy i dobrze dobranemu leczeniu, możliwe jest wyleczenie zdecydowanej większości urazów.
Zapraszamy na konsultację.
Prawa zastrzeżone. Autor Marcin Rosadziński