Manipulacje kręgosłupa

O manipulacji kregosłupa czy też bardziej dokładnie segmentu kręgosłupa lub dysku mógłbym pisać godzinami zarówno o samym procesie jak i o efektach które daje ten zabieg. W niektórych przypadkach jest bardzo potrzebny i wskazany w innych bardzo niebezpieczny i może nieść ze sobą masę powikłań ponieważ jest to ponad fizjologiczny ruch w określonym segmencie kręgosłupa który wnosi siły rozchodzące się na pierścieniu włóknistym i w obrębie więzadeł kręgosłupa. I teraz zależy jaki rodzaj manipulacji i w którą stronę wybierzemy taki osiągniemy efekt terapeutyczny.

W przypadku manipulacji niektórzy specjaliści i pacjenci myślą że dochodzi do jakiegoś nastawienia kręgosłupa natomiast w rzeczywistości dochodzi do przemieszczenia się pewnych struktur w obrębie masy pierścienia włóknistego lub jeżeli bardzo dobrze ten zabieg zostanie wykonany tak jak w naszej placówce terapeuta za pomocą manipulacji może wywołać naprężenie części na powierzchni pierścienia włóknistego co spowoduje jego przesunięcie i zmniejszenie ucisku.

ZABIEG W RZADNYM WYPADKU NIE POWINIEN BYC WYKONYWANY SYSTEMATYCZNIE I  U WSZYSTKICH PACJENTÓW.

Sama manipulacja jest zabiegiem stosunkowo niebezpiecznym ponieważ wchodzi w zakres ponad fizjologicznej ruchomości danego manipulowanego segmentu. Co to oznacza? Właśnie oznacza to że terapeuta powinien perfekcyjnie wiedzieć które struktury chce „rucszyć”. W przypadku braku tej wiedzy można naruszyć lub rozluźnić więzadła i doprowadzić do większej niestabilności segmentu! Często miewam przypadki pacjentów którzy opisują swój przypadek w podobny powtarzający się etiologicznie stan urazu – bólu kręgosłupa wskazując na wykonywanie wcześniej systematycznie manipulacji kręgosłupa. Mówią” bolał mnie kręgosłup poszedłem do jakiegoś specjalisty on mi to ponastawiał i było ok.” I na początku tak sie działo raz na 6 miesięcy później raz na miesiąc później raz na 2 tygodnie aż w końcu prawie codziennie musiał pacjent mieć nastawianie aż do momentu kiedy ten specjalista nie mógł tego już ponastawiać i pacjent trafia do mnie. Pokazuje to że zbyt częste wykonywanie manipulacji nie ukierunkowanej na odpowiedni efekt powoduje rozluźnienie więzadeł zwiększenie niestabilności dysku, rozluźnienie („zmiękczenie, wyrobienie”) pierścienia włóknistego co powoduje coraz częstsze i większe uwypuklanie się tegoż pierścienia i w konsekwencji poważniejszy uraz.

Natomiast jest i jasna strona tego zabiegu. Wykonanie sporadycznie w ramach kompleksowej terapii manipulacji kręgosłupa nakierunkowanej na odpowiedni uraz, strukturę, część pierścienia włóknistego,  ucisk może spowodować jej odbarczenie i zmniejszenie urazu oraz bólu. łącznie z kompleksową terapią daje to dobry efekt w postaci wyleczenia urazu.

Manipulacja zawsze ale to zawsze musi być przygotowana. I nie mam tu na myśli masażu jak to wiele speców robi , masażyk i nastawianko 🙂 Ale odpowiednia farmakoterapia, fizyko, i inne wpływające na procesy metaboliczne dysku, syntezę kolagenu i elastyny ( i jeszcze kilka tajników które wykonujemy w gabinecie ale których nie zdradzę) co powoduje że obszar jest przygotowany i zabieg jest bezpieczny z pozytywnym długotrwałym skutkiem.

To w ramach wstępu dla specjalistów którzy czytają moją strone, ale co to jest ta manipulacja dla Pacjenta?

Nastawieniu kręgosłupa towarzyszy charakterystyczny trzask, zwany w medycynie kawitacją. Najczęstszym problemem, z jakim chorzy zgłaszają się na zabieg, jest dyskopatia. Manipulacja poprzedzona dokładną diagnostyką jest bezpiecznym zabiegiem.

Czym jest nastawianie kręgosłupa?
Nastawianie kręgosłupa należy rozumieć jako ręczne manipulowanie w obszarze kręgosłupa w celu ustawienia kręgów w taki sposób, aby nie uciskały nerwów odchodzących od rdzenia kręgowego. Opiera się na wywieraniu mocnego i nagłego nacisku na kręgosłup. Gwałtowne poruszenie tkanek powoduje ich rozluźnienie, dając efekt przeciwbólowy.
Mity na temat nastawienia kręgosłupa
W społeczeństwie panuje przekonanie, że uciążliwy ból kręgosłupa jest spowodowany wypadnięciem dysku, który należy nastawić. W związku z tym ludzie, szukając pomocy, udają się do kręgarza, który wykonuje nastawienie kręgosłupa. Powszechne wyobrażenia na temat zabiegu są następujące: gwałtowne pchnięcie, trzask – charakterystyczny klik, wrażenie przestawiania się elementów kręgosłupa, ustąpienie dolegliwości. Mimo że takie historie są często powtarzane, są one całkowicie błędne.

Znajdujący się między kręgami kręgosłupa dysk jest strukturą elastyczną, wypełnioną jądrem miażdżystym. Przeciążenia, urazy, złe nawyki i długotrwałe pozycje siedzące zmniejszają wydolność mechaniczną krążka międzykręgowego i jego wytrzymałość na obciążenie. W konsekwencji dysk może ulec przemieszczeniu i wówczas uciskać rdzeń kręgowy i wychodzące z niego korzenie nerwowe, stając się źródłem silnego bólu.
Korzyści z nastawienia kręgosłupa
Prawidłowo przeprowadzony zabieg redukuje ból w obrębie kręgosłupa. Zdarza się, że zapobiega leczeniu operacyjnemu. Stanowi alternatywę dla środków przeciwbólowych.

Objawami, które predysponują do nastawienia piersiowego odcinka kręgosłupa, są:

kłujący i przeszywający ból w klatce piersiowej, który przypomina bóle zawałowe,

kłopoty z głębokim oddychaniem,

wrażenie płytkiego oddechu,

ból wchodzący pod łopatkę.

Wskazaniem do nastawienia lędźwiowego odcinka kręgosłupa są: ból w odcinku lędźwiowym podczas długiego siedzenia, pochylania się, kasłania, kichania i śmiania się, drętwienie stóp lub łydek, ból promieniujący do uda i pachwiny oraz kłująco-rozpierający ból przy chodzeniu.